Strony

26.03.2017

Awantura o książkę: "Cząstki elementarne" Michel Houellebecq

Czas biegnie - to już drugie spotkanie z Awanturą o książkę! Jednak zanim pokłócimy się o "Cząstki elementarne" - skandalizującą powieść Michela Houellebecqa - krótko o dalszych planach wspólnego czytania:
❤ 19. maja na blogu Pyzy startujemy z dyskusją o "Emancypantkach" Prusa (o wiosennej akcji "Przeczytajmy razem Emancypantki" pisałam więcej TUTAJpod linkiem, między innymi, okolicznościowa grafika do pobrania);
❤ Bohaterką kolejnej Awantury będą "Perswazje" Jane Austen, które zdobyły 3. miejsce w blogowej sondzie na najbardziej konfliktogenną lekturę. O terminie i miejscu tego spotkania poinformujemy wkrótce!
A teraz dzisiejszy bohater - "Cząstki elementarne". Kilka zagadnień, które - mamy nadzieję - wywoła elektryzującą dyskusję, znajdziecie w poniższym wstępie.

13.03.2017

Co czytać wiosną? Książkowe zapowiedzi na najpiękniejszą porę roku

Myśliwi są passé, wiadomo. Ale wiosną trudno odmówić sobie polowania: na nowe buty, torebkę i... nowe książki. Tym bardziej, że księgarniane półki w rozkwicie - w zapowiedziach wznowienia klasyki, comebacki literackich przebojów sprzed lat, nieznane tytuły znanych pisarzy i książki dla dzieci, które, jak zawsze, czytać mogą również dorośli. Poniżej te, na które zapoluję w sezonie wiosenno-letnim.

06.03.2017

Rodzina nasza powszednia: "Pod śniegiem" Petra Soukupová

Kto twierdzi, że rodzina to temat literacko wyeksploatowany, ten nie czytał Petry Soukupovej - pisarki, nazywanej nad Wisłą czeską Masłowską. Jeden dzień z życia zwyczajnej rodziny jest niezwyczajnie bolesny i nadzwyczaj prawdziwy. Tyle wystarczy, aby uznać "Pod śniegiem" za przejmującą wiwisekcję współczesnych relacji.